Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi’ne akıyor..haberi oku

İstanbul’un Silivri kazasi hudutları içinden doğan Kınıklı Deresi, Marmaraereğlisi’nin Sultanköy mahallesi kesiminde, atıklar nedeniyle, kara renge bürünerek Marmara Denizi’ne akmaya başladı. Kimyasal atıklarla üzerinde ziftle örtülmüş benzeri tek görüntüye bürünen ve ağır kokular yayan derenin döküldüğü Marmara Denizi’nin Tekirdağ sahili de siyaha kaplandı.

Derenin kirli aktığını görenlerin ihbarıyla bölgeye Çevre, Şehircilik ve İklim farklığı İl Müdürlüğü ile kıyı Güvenlik Komutanlığı ekipleri derhal sevk edildi. Kısa müddette gelen ekipler, kara akan dereden numuneler aldı. Komutanlık ekipleri de denizden misal alıp, görsel ve resim çekti.

“BURADAKİ FABRİKALARIN ÇOK İYİ DENETLENMEDİĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ”

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği reis Yardımcısı Özgür Aksun, İhtiyaç duyulan yerlere şikayetlerini yaptıklarını belirterek, “Dere kapkara akıyor, ağır tek koku var. dahada önce 2 kilometre ilerideki Kamara Deresi’nde aynı sıkıntımız oldu. Buradaki fabrikaların çok iyi denetlenmediğini olasılık ediyoruz. Bakanlıktan bu iyi ilçenin denetlenmesini istek ediyoruz. Burada denize yurttaslar giriyor, canlılar yaşıyor. Balıklarımız ölüyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Eren Budak ise hemide koku ayni vakitte da kara akan dere hasebiyle denize giremediklerini söyledi. Budak, “Bu Yalnızca bu erken değil, ara ara bunun benzeri akıyor. Derenin başlangıç noktası Değirmenköy, Silivri, bitiş noktası ise Tekirdağ sahili. bu erken Zati denize giremedik. Denizin hatri sayilir büyüklükte tek bölümü kapkara olmuş, ağır tek koku var. Kendimizde burada oturduğumuz amaciyla koku gelince rahatsız olduk” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir