Madende üretim artmazsa fiyatlar artar..haberi oku

Metalik yeralti maden olarak adlandırılan bakır, çinko, nikel, lityum benzeri madenler elektrikli otomobiller başta olmak üzere temiz enerjide yoğun tek şekilde kullanılıyor. Yeşil dönüşümde dahada çok gereksinim duyulan bu madenlerin beynelmilel piyasalardaki ücretleri da her geçen vakit artıyor. Bu emtialarda dışarıya bağımlı var olan Türkiye’nin dışalım faturası kabarıyor. İstanbul yeralti maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Rüstem Çetinkaya, Türkiye’nin dış ticaret açığının arttığını hatırlatarak ülkenin artık kendisinin yeralti maden rezervlerini kullanması gerektiğini söyledi.

KAYIP ÇOK BÜYÜK

8-10 bin dolar civarında var olan bakır ücretinin 2023’te 15 bin dolara çıkmasının beklendiğini belirten Çetinkaya, yeralti maden imalatı amaciyla bürokratik izinlerin dört senede çıktığını, bu müddette Türkiye’nin kaybının çok hatri sayilir büyüklükte olduğunu kaydetti. Çetinkaya, yer altı kaynaklarının gerektiği şekilde kullanılması vaziyetinde dışalım faturasının azalacağını aktardı.

Maden piyasasinin tarım benzeri net ihracata katkısı var olan tek sektör olduğunu belirten Çetinkaya, “Un var şeker var destur yok. hemide dışsatım artacak ayni vakitte da dahil piyasaya esya veremiyoruz. yeralti maden benzeri sektörlerin neden önünün açılmadığını  anlamıyoruz bu civarindan çok dış ticaret açığı varken. Akaryakıt dışında tek gideri olmayan tek sektörden bahsediyoruz. Sanayinin hammaddesiyiz” dedi.

Rüstem Çetinkaya

Hızlandırılmazsa madende şimendifer kaçıyor

Madenci çevreye zarar veriyor algısının yıkılması gerektiğini söyleyen Rüstem Çetinkaya, yeralti maden sahalarının kullanıldıktan ardindan öncekinden dahada iyi vaziyete getirildiğini belirtti. Türkiye’nin çok dahada hızlı tek şekilde yeralti maden arama faaliyetlerini hızlandırmasının koşul olduğunu laf eden Çetinkaya, “Yoksa şimendifer kaçıyor. Emtiada fiyatlar azalmayacak, aksine artacak. Bir takım madenlerde 40 kat artışları tek sonraki dönemde görebileceğiz. eğer erkenden harekete geçmezsek çok dahada hatri sayilir büyüklükte dışalım faturaları ödemek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz benzeri reaksiyon alınsın

Türkiye’de madenlerin çıkarılmasının önündeki bürokratik engellerin istenirse aşılabileceğini belirten Rüstem Çetinkaya, Karadeniz’deki doğalgaz yataklarının hızla çıkarıldığı sürecin benzerine madende de gereksinim olduğunu belirtti. özellikle bakanlıklar arasındaki destur trafiğinin uzunca sürdüğüne işaret eden Çetinkaya, “Enerji amaciyla reaksiyon aldınız, doğalgaz çıkarıyorsunuz, nükleer enerji adımı attınız. hemide enerjimizi çeşitlendiriyoruz ayni vakitte da kendisinin kendimize yetebilmek amaciyla devinim ediyoruz. Güzel. Metalik madenler başta olmak üzere ithal ettiğimiz madenleri de kendimiz üretmeli ve çıkarmalıyız. Doğalgazda birlikte tek reaksiyon alınabiliyorken, şimdi madende de aynı reaksiyonu bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir