Volkswagen, fabrika yatırımı için Türkiye kararını bir kez daha erteledi

Volkswagen‘in (VW), Türkiye‘de kurulması tasarilanan fabrikayla alakalı kararını en acele Şubat ayında vereceği duyuruldu.

Deutsche Welle’nin şirketin Wolfsburg’daki merkezinden kaynaklara dayandırdığı haberde, ‘fabrikayla alakalı nihayet değerlendirmenin en acele 2020’nin evvel çeyreğinin ortalarından bu yana gündeme geleceği’ kaydedildi.

SURİYE HAREKATI NEDENİYLE ERTELEMİŞTİ

Şirketin Skoda Superb ve Passat modellerini üretmeyi planladığı fabrika ile alakalı kararının bu sene Ekim ayında açıklama etmesi bekleniyordu. ama şirket, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna baz alinarak 9 Ekim’de başlattığı barış Pınarı Harekatı’nın Alman siyaseti ve kamuoyunda yarattığı tartışmalar hasebiyle kararını ertelediğini açıklamıştı.

MANİSA YERİNE DOĞU AVRUPA GÜNDEMDE

Sürecin nihayetinde fabrikanın Manisa’da kurulması istikametinde tek karar çıkmaması vaziyetinde şirketin Tamamiyle tertemiz tek fabrika arayışına girmekten ziyade var fabrikalarından birinde genişlemeye gitmeyi düşündüğü, bu vaziyette doğu Avrupa ülkelerindeki tesislere şans tanındığı belirtiliyor.

Sektör gözlemcileri nihayet olarak bu bağlamda Bratislava’nın gündemde olduğunu kaydediyor.

Şirketin fabrika yeri arayışı sürecinde Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte rakibi konumundaki Bulgaristan’ın yanı sıra Romanya ve Yunanistan da fabrikaya ev sahipliği uygulamak amaciyla talip olmuştu.

2022’DE ÜRETİME GEÇMESİ BEKLENİYORDU

VW’nin ekim ayında kararını ertelemesinin derhal peşinden kararın sene sonuna doğru açıklama etmesi bekleniyordu. Şirket, erteleme sürecinde de ülkemiz ile görüşmelerde nihayet aşamada oldukları istikametinde İzah yapmıştı.

Volkswagen, iki Ekim’de Manisa’da 943 milyon 500 bin Lira sermayeli ‘Volkswagen Turkey otomobil endüstri ve Ticaret AŞ’ unvanlı şirket kurmuş, şirketin Ticaret Siciline kaydı, kurulacagi bildirilen fabrikayla alakalı evvel adım olarak değerlendirilmişti.

Manisa’da kurulması tasarilanan fabrikanın senelik 300 bin araç imalat kapasitesine sahip olması ve takriben dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 senesi nihayetinde yapımına başlanması tasarilanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu.

Haber Videosu

: Volkswagen, fabrika yatırımı amaciyla ülkemiz kararını tek sefer dahada erteledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir