HDP’den 29 Ekim açıklaması

HDP Eş genel Başkanları Buldan ve Temelli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptıkları müsterek yazılı açıklamada, Türkiye’nin arkada bıraktığı 96 sene bakiyesi olarak bu erken çok ağırbaşlı yapısal krizlerle karşı karşıya olduğunu savundu.

1920 Meclisinin çoğulcu karakterinden ve 1921 Anayasası’nın demokratik ruhundan koparak İttihatçı aklın tekçi yönetim anlayışlarına sıkışmanın sonuçlarının bu erken geçmişten çok dahada toplumsal, siyasi ve iktisadi sorunların kaynağını oluşturduğu öne sürülen açıklamada, demokratik siyasetin apoletli veyahut apoletsiz şekilde vesayet altında tutulması, yasamsal kimliklerin dogruluk arayışlarına karşı ceberut hükümet aklının her daim devrede olması ve iktisadi krizin yükünün emekçilere ve fakirlere havale edilmeye çalışılmasının, yapısal krizlerin var görünümleri olduğu savunuldu.
Türkiye halklarının dahada çok düşmana, ötekiye ve yersiz tehdit algılarına değil, dahada çok dosta, birlikte hayat iradesine, demokrasi, barış ve adalete ihtiyacı olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“96 yılını arkada bırakan Cumhuriyet gerçekliğine karşı geçmişiyle yüzleşmiş, yasamsal barışını tesis etmiş ve tekçilik adina çoklukları esas alan demokratik Cumhuriyet seçeneği kaçınılmaz tek seçenek olarak önümüzde durmaktadır. Cumhuriyet’in 100’üncü seneye doğru giderken demokratik Cumhuriyet’i var etmek hepimizin görevidir. HDP olarak demokratik anayasa, hür yurttaş ve global haklar temelinde Cumhuriyet’i demokratikleştirmek amaciyla mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi bütün ülkemiz halkları ile tek sefer dahada paylaşıyoruz.” (AA)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ANAYASA demokrasi HDP Pervin Buldan ülkemiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir