Eski Dışişleri Bakanı Tillerson’dan flaş Netanyahu açıklaması: Başkan’a yalan söyledi

ABD Başkanı Donald Trump’ın evvel dışişleri bakanı olarak görevli var olan Rex Tillerson, Harvard Üniversitesi’nde katıldığı tek konferansta İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Trump arasındaki ilişkilere değin enteresan açıklamalarda bulundu.

Netanyahu’yu “çok becerikli” tek siyasetçi olarak tanımlayan Tillerson, “Bununla birlikte kendisi belli tek süre da Makyavelisttir. eğer Bibi ile muhatap oluyorsanız söyledikleri ile alakalı her vakit belli tek süre şüpheci olmanız iyidir” değerlendirmesini yaptı.

Netanyahu’nun Bir takım konularda Trump’ı inandirma edebilmek emeliyle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı’na yanlış veriler verdiğini ayrım ettiklerini belirten Tillerson, şunları kaydetti:

“Onlar (İsrail) kendilerinin iyi, diğerlerinin perişan adamlar olduklarına Başkan’ı inandirma etme ile alakalı yanlış veriler paylaştılar, ani çok sefer bunu yaptılar. Bu vaziyeti dahada ardindan alana çıkarıp Başkan’a aktardık, o da vaziyeti anladı; ‘sizinle oynadılar’ dedik. Bize bu civarindan yakın ve bizim amaciyla bu civarindan mühim tek müttefikin bize bunu yapması beni rahatsız etti.”

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’

Tillerson Ayrı olarak Filistinliler amaciyla mükemmel olmasa da tekrar de çözüm mananında onay edilebilecek tek noktaya varabileceklerini, ama bunun o günkü şartlarda mümkün olmadığını belirterek, “Yeterli teşvik ve Arap ülkelerinden baskı olması vaziyetinde Filistinliler nihayetinde tek çözümü onay edebilirlerdi; bu iki-devletli çözümdü” yorumunu yaptı.

Netanyahu idarenine evvel günden bu yana ağırbaşlı şekilde destek veren AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyuru etmiş, Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımış ve İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımıştı.

Amerikan medyasına yansıyan güncel tek haberde, Federal tahkikat Bürosu’nun (FBI) yürüttüğü soruşturmalar sonucu, İsrail’in Trump ile üst düzey ekibinin telefonlarını dinlemek emeliyle ak Saray etrafına istihbarat Emelli cihazlar yerleştirdiğini gösteren kanıtlara ulaştığını argüman etmişti. İsrail tarafı ise iddiaları reddetmişti.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ak Beyaz Saray Dışişleri Bakanı Donald Trump İsrail Kudüs
nihayet güncelleme: 10:27 20.09.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir