Caretta caretta üreme alanında drift yapan sürücünün ehliyetine el konuldu

Antalya’nın Kumluca kazasinda üç toy cip ile sahildeki caretta kaplumbağalarının üreme alanlarında drift yaptı. Kumluca kazasi Kum mahallesi Obalar mevkisinde deniz kenarında ciple drift yapan gençleri gören Şehabettin Yaşar (75), gençleri, bu alanın caretta üreme alanı olduğunu bu sebeple kumsalda araç kullanmamaları gerektiği ile alakalı uyardı. içkili oldukları argüman edilen gençler, Şehabettin Yaşar’a argo ve perişan laf etti dahada ardindan da ihtiyar adamı yaralama etti.

Aracın kuma saplanmasının derhal peşinden gençler olay yerinden yaya olarak kaçtı. olay adina evvel polis, derhal peşinden da yaşananları duyan gönüllü çevreciler de geldi. zabita ve gönüllü çevrecilerin yaptığı analiz neticesi Bir takım caretta kaplumbağası savunma kafeslerinin kırıldığını Bir takım yuvaların ise aracın üstünden geçmesi neticesi yumurtaların zarar gördüğü belirlendi.

Şüpheliler, İlçe güvenlik Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerinden takriben üç kilometre uzaklıkta yakalandı. İsimleri açıklanmayan şüpheliler gece süresince İlçe güvenlik Müdürlüğünde gözaltında tutulduktan ardindan verdikleri ifadenin derhal peşinden hür bırakıldı.

“Sen kimsin deyip yaralama ettiler”

Caretta kaplumbağaları üreme alanlarında araç kullanmanın yasak olduğu ile alakalı gençleri uyardığı gerekçesi ile yaralama edilen Şehabettin Yaşar, “Caretta yuvalarında oto sürüyordu. Gençler yazıktır yapmayın bunun benzeri dedim. ‘Şerefsiz sen kimsin’ dedi. ‘Gençler bendeniz sizin dedeniz yaşındayım’ dedim. Ondan ardindan çıktılar tekme tokat beni yere yatırdılar. bendeniz korktum bu tarafa gittim. Onlar da karanlıkta arabayı bırakıp kaçtılar. Şahıslardan davacıyım” dedi. Olayın yaşandığı anlarda ise tek caretta carettanın yumurtlama anı objektiflere takıldı. Çok ender görülen bu anlar da medya mensupları tarafından kayıt altına alındı.

Caretta caretta gönüllü korumalarından Sedef Kaçmaz ise “Canlı olarak gördünüz. Caretta caretta buraya yumurtladı. Yalnızca tek metre öteden araç geçti belli tek süre önce. Biz yumurtaları hasbelkader gördük ve kurtardık. Yarın geçip geçmeyeceği belli değil. Şu an için Yalnızca bu yavruları kurtardık” dedi.

Aracın sahilde dolaştığını gören başka tek bir yurttaş ise “Köpeğimi dolaştırıyordum. Burası savunma alanında tek sahil. Aracın buraya girdiğini ve çıkmaya çalıştığını gördüm. Buranın caretta üreme bölgesi olduğunu söyledim. Araçtan birisi çıktı. Şehabettin beyi yaralama etti. araç kuma saplanınca devamlı kumdan çıkarmak amaciyla gaz veriyordu. ardindan iki kişi ani Şehabettin beyi yaralama etmeye başladılar. ardindan siz bize nasıl karışırsınız, siz kimsiniz benzeri ağır laf söylemeye başladılar. adi hırpaladılar” diye konuştu.

Konuyla alakalı Antalya güvenlik Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı izahta E.Y. adli şahsın kullandığı aracın caretta caretta yumurtlama alanına girerek savunma altındaki kafeslere zarar vermesi üzerine, aynı araçta bulunan İ.T. ve R.N. adli şahıslar tarafından kendisi kendilerini uyaran kişilerin yaralama edildiği iddiaları üstüne çalışma başlatıldığı bilgisi paylaşıldı. izahta Kumluca İlçe güvenlik Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan şüphelilerin doktor raporunda içkili olduklarının tespit edildiği bildirildi.

Trafik kaidesi ihlalinden kazanç cezası kesilip hür bırakıldı

Yakalanan şüphelilere “Kasten Yaralama”, “5199 Sayılı Kanun’a Muhalefet Etmek (Hayvanlarını savunma Kanunu)” ile “Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma” suçlarından haklarında adli istikametten işlem yapıldığı ifade edilen izahta Ayrı olarak E.Y.’ye “47/1-C Trafik İşaret Levhaları, Cihazları ve Yer İşaretlemeleri ile anlatilan veyahut Gösterilen Hususlara Uymamak suçundan 108 TL, 48/5 içkili İçki Alarak araç Kullanmak” maddelerinden ise iki bin iki Lira olmak üzere toplaminda iki bin 110 Lira kazanç cezası kesildi. Cumhuriyet Savcısının direktifiyle yapılan işlemlerin derhal peşinden kuşkulu şahısların hür bırakıldığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir