“30 Ağustos halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil” diyen başkandan açıklama geldi

Belediye meclisinde 30 Ağustos yengi Bayramı’nda toplu taşıma araçlarının fiyatsız olması tartışması esnasında “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren tek bayram değildir. Protokolün katıldığı tek bayramdır” diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, münakaşa olusturan sözlerine açıklık getirdi. Sözlerinin kesilerek yasamsal medyada gündem yarattığını belirten Aktaş, “Eğer lafın tek bölümünü verip tek bölümünü vermezseniz, mevzu yanlış yerlere gidebilir. Örneğin ‘Namaza yaklaşmayın’ derseniz bu başka ama ‘Alkollüyken namaza yaklaşmayın’ derseniz bu bambaşka tek şeydir. Ücretsiz ulaşım ile alakalı da Ne yazık ki bunun benzeri tek çarpıtma olayı ile karşı karşıya kaldık” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısında ‘bayram tatilinde toplu ulaşımın fiyatsız yapılmasına ait görüşmelerdeki’ sözlerinin çarpıtıldığını belirten reis Alinur Aktaş, tek tv kanalında konuya açıklık getirdi. Meclis toplantısındaki konuşmalarının tek bölümünün yayınlanıp tek bölümünün yayınlanmadığını, bu yüzden kamuoyunun maksatlı olarak yanlış yönlendirilmeye çalışıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Eğer lafın tek bölümünü verip tek bölümünü vermezseniz, mevzu yanlış yerlere gidebilir. Örneğin ‘Namaza yaklaşmayın’ derseniz bu başka ama ‘Alkollüyken namaza yaklaşmayın’ derseniz bu bambaşka tek şeydir. Ücretsiz ulaşım ile alakalı da Ne yazık ki bunun benzeri tek çarpıtma olayı ile karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

Meclis toplantısında, tek sonraki bayramla alakalı hiç öneri gelmemesine karşın kurban bayramı tatilinde toplu ulaşımı fiyatsız yapmaya karar verdiklerini belirten reis Aktaş, “Ücretsiz ulaşım uygulamasını kısa süre evvel KPSS sınavı amaciyla de yaptık. ayni vakitte da meclis yoktu, kimse hatırlatmadan yönetim heyeti kararıyla yaptık” şeklinde konuştu.

“BÖYLE BİR ŞEY Katiyen YOK”

Büyükşehir Meclisi’nde tek grup sözcüsünün ulaşımın fiyatsız olacağı tarihlere 30 Ağustos’un da eklenmesini istediğini söyleyen reis Alinur Aktaş, şunları söyledi:

“Bunun derhal peşinden tek başka meclis üyesi de ’23 Nisan’da da ulaşım fiyatsız olsun’ ifadelerini kullandı. bendeniz de ‘Bu meclisten ardindan oturur, hangi bayramlar amaciyla fiyatsız yapılacaksa tartışırız, maliyetini de çıkarırız’ dedim. Zira BURULAŞ benim kişisel malım değil, hepimizin müsterek malı. ama olay, yasamsal medyada bambaşka mecraya çekildi. reis Aktaş, Ramazan ve Kurban bayramlarına ‘Evet’, ulusal bayramlara ‘Hayır’ Diye konuştu şeklinde. bunun benzeri tek şey Katiyen yok. Kimse ulusal ve içsel değerlere hassaslik noktamızı sınamasın. Dini bayramlar da bizim ulusal bayramlar da.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos halkı ilgilendirmiyor” şeklindeki sözlerin de Tamamiyle çarpıtma olduğunu belirterek, konuya ait şu ifadeleri kullandı:

“30 AĞUSTOS’TA ULAŞIM ÜCRETSİZ OLACAK”

“Ulaşımın fiyatsız olması uygulaması; esasen başta öğrenciler, öğretmenler ve aileler olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin bayramlardaki ulaşım masraflarına destek vermeye baz alinarak olarak yapılıyor. Bir takım şehirlerde Tamamiyle fiyatsız oluyor, bazılarında da belli tek indirim oranı uygulanıyor. neden Ramazan ve Kurban bayramlarında aileler arasında yapılan yoğun ziyaretler gerekse öğrenci, öğretmen ve velilerin yoğun katılımının Mevzubahis olduğu 23 Nisan, 19 Mayıs ve 29 Ekim benzeri ulusal bayramlarda da toplu ulaşım ya fiyatsız veyahut indirimli yapılıyor. Ancak, 30 Ağustos yaz tatili dönemine geliyor ve uygulama da ağırlıklı olarak anlasma mensupları ve dar kapsamı geniş katılım şeklinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla ulaşımın fiyatsız olmasına baz alinarak tek gereksinim var mı yok mu, değerlendirilip öyle karar verilmesi dahada uygun. ’30 Ağustos yengi Bayramı bu manada halkın katılımı açısından başka bayramlara göre farklılık istek ediyor’ mananında söylediğim sözler çarpıtılarak, ’30 Ağustos halkı ilgilendirmiyor’ şeklinde paylaşılmaktadır. kendisi katılıyorum, 30 Ağustos törenlerine. Bundan da gurur duyuyorum. Ama mecliste biz lafımızı tamamlayamadık ki. Mesela, 18 Mart Çanakkale Zaferi bu millet amaciyla ne ifade ediyor. Meclis toplantısında tek Allah’ın kulu “18 Mart’ta da ulaşımı fiyatsız yapalım” demedi. Çanakkale’de resmi kayıtlara göre 400-500 bin şehit vermişiz. Bu bizim en ulusal günlerimizden biri değil mi? Niçin Muhasebeciler Günü’nü misal veriyorsun?”

“KARAR oy BİRLİĞİYLE ALINDI”

reis Alinur Aktaş, Meclis’teki tartışmaların derhal peşinden mola verildiğini ve tartışan kişilerin karşılıklı özür dilemesi sonrasında 30 Ağustos’ta da fiyatsız taşımayla alakalı oy birliğiyle karar aldıklarını vurguladı.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir