Yılda 220 Ton Mantar Üretip Kilosunu 8 Liradan Satıyor

Kırıkkale’nin Bahşılı kazasinda rençperlik yapan Hasan Öktem, kültür mantarı üretmek amaciyla toy Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ne başvurdu. Proje kapsamında ailesine destek olmak amaciyla aldığı hibeyle 114 metrekarelik alana 2018 seneninde kültür mantarı imalat tesisi kurdu. Öktem, buradan senede 220 ton mantar ele geçirmeye başladı. doğal ve organik olarak ürettiği kültür mantarlarının kilosunu 8 liradan toptan olarak marketlere satıyor. böylelikle Öktem mantar satışından senede tek milyon 760 bin Lira kazanıyor. Tesiste, ihtiyaci var olan arkadaşlarına da iş istihdamı sağlıyor.

“AİLEMİN BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNDUM”

serisinin ekonomisine destek sağlamak emeliyle mantar tesisi kurduğunu kaydeden Hasan Öktem, “Kırıkkale’nin Bahşılı kazasinda rençperlik ile uğraşıyorum, kültür mantarı yetiştiriyorum. Ailemin ekonomisine katkı da bulunmak amaciyla toy Rençper Hibe Desteğine müracaat ettim. Kırıkkale İl Müdürü ve Bahşılı İlçe tarım Müdürümüz benim bu işi yapabileceğime kanı getirdi. toy Rençper Hibe Desteğini bana verdi. Bu hibe desteği takriben tek sene oluyor bana verileli. tek sene içinde ailemin bütçesine katkı da bulundum. Ekstradan üç adet dahada çadır yaptım bu toy Rençper Hibe Desteğinin sayesinde. İhtiyacı var olan arkadaşlarım geçimini sağlamak amaciyla benim yanımda çalışıyorlar” dedi.

“45 GÜN İÇERİSİNDE 18-19 TON MANTAR ALIYORUM”

senede 220 ton kültür mantarı yetiştirdiğini belirten Öktem, “Bu kültür mantarlarını burada yetiştiriyoruz. Halkımıza ve vatandaşlarımıza sıhhatli ve kitir tek şekilde çikarmaya çalışıyoruz. netlikle kimyasal madde bulunmamaktadır. doğal ortamlarda yetiştiriliyor. Pazarlamasını da pazarcı arkadaşlarımız var marketlere, alışveriş merkezlerine hazırlıyoruz. Pazarlamasında da sıkıntı olmuyor. 45 vakit içinde 18-19 ton mantar alıyorum. seneye göre 200-220 ton senelik mantar üretmekteyim. Mantarın kalitesine göre toptan kilosunu 8 liradan satıyorum. Elimizde mantarımız kalmıyor Allah’a şükür. Kırıkkale halkı kültür mantarını sevdi. Kimyasal maddemiz hiç yok. Organik tek şekilde yapmaya çalışıyoruz. kendisinin sağlığımızı düşündüğümüz benzeri vatandaşlarımızın sağlığını da düşünüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir