Son dakika haberi… Fed faiz kararını açıkladı

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Washington’daki iki hergün politika toplantısının derhal peşinden politika faizlerinde değişikliğe gitmedi. karar 10 – 0 oyla alındı. bunun için göre federal fonlama oranı yüzde 2.25 – yüzde 2.50 aralığında kaldı. hatri sayilir büyüklükte ölçüde beklenti nema farklığı olmaması yönündeydi.

Fed, Mart toplantısında politika faizini beklendiği benzeri yüzde 2.25 – 2.50 aralığında sabit tutmuştu. Fed bu sene içinde nema arttırmayacağını ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında bitireceğini açıklamıştı.

Fed, rezerv fazlasına ödenen nema var olan IOER’i iki Mayıs’tan bu yana olabilitesi çok olmak üzere yüzde 2.40’tan yüzde 2.35’e düşürdü. karar metninde, “IOER hamlesi fonlama oranını hedeflenen aralıkta tutmak için” ifadesi yer aldı. Kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi. İskonto nema oranı yüzde üç düzeyinde bırakıldı.

Bankanın Mayıs toplantısında politika yapıcıların nema projeksiyonlarına ait güncelleme bulunmuyor.

ABD Başkanı Donald Trump Salı bugünü yasamsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer faizleri tek miktar indirirsek, mesele tek puan, ve belli tek süre kazanç bazli genişlemeye gidersek ekonomi hızla yükselir” diyerek Fed’e nema indirimi çağrısında bulunmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir