Kort Tenisi Çeşitleri

Tarihi çok geçmişe dayanan kort tenisinin oynandığı zeminlere bağlı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir. Ölçüler standart olsa da zeminin değişmesi kort tenis çeşitlerini ayıran özelliklerdir. Filenin yüksekliği ya da sahanın ölçülerinde herhangi bir değişiklik olmadan yalnızca zeminde değişiklik bulunmaktadır. Kort tenisi zemin açısından farklılıklar göstermesi oynama anında performansı etkileyen özelliklerdendir. Teknosport size sunmuş olduğu teniste size en uygun zemin dizaynı mevcuttur. Bu da size uygunluğu sayesinde zorlanmadan oynamanıza imkan tanımaktadır.

Çim Kortlar

Zemini suni çimden oluşturulan bu kort, yüksek maliyetinden ve oldukça özenli ilgi gerektirmesinden dolayı tercih konusunda geri planda durmaktadır. Zeminin suni çimle kaplı olan kort tenisinde top fazla sekmemektedir. Düz vuruş konusunda iyi olan oyuncular için oldukça avantajlıdır. Zeminin oyunu etkilemesinden dolayı tercihlere de yön veren bir durum ortaya çıkmaktadır.

Sert Zemin Kortlar

En çok tercih edilen kortların başında gelen sert zemin kortlar hem maliyet açısından hem de bakım açısından oldukça avantajlıdır. Çok fazla tercih edilmesinin de asıl sebebi bu durumdan kaynaklanmaktadır. Flat oyun ve spin oyun tarzında oynayan oyuncular için son derece rahatlık sunması da önemli özelliklerdendir. Teknosportskomplekslerinde de bu zemin kullanılmaktadır. Hem oyuncular için hem de eğitmenler için önemli bir avantajı da sunmaktadır.

Toprak Kort

Kort tenisi oyuncularının en çok zorlandığı zeminlerden bir tanesi olması tercih konusunda oldukça arka planda yer almasına neden olmaktadır. Zemine çarpan topun bir anda yön değiştirebilmesi oyun esnasında dezavantaj olarak ortaya çıkıyor. Aynı zamanda yüzeyde değişkenlikler oyuncuların sakatlanmasına da sebep olabilmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir