Bakan Varank: Lider Araştırmacılar Programı’na 30’u Aşkın Ülkeden Başvuru Aldık

endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Huawei-Bilişim Vadisi Akıllı Şehirler Araştırma Laboratuvarı İş Birliği Protokolü İmza Töreni’nde yaptığı açıklamada, lider Araştırmacılar Programı’na bu erken itibarıyla 30’u aşkın ülkeden müracaat aldıklarını söyledi. Dünyanın en iyi 100 üniversitesinden 200’den çok araştırmacının araştırmalarını Türkiye’de sürdüreceğini ifade eden Varank, müracaat sayısında ABD’nin birinci sırada yer aldığını, ABD’yi İngiltere ve Almanya’nın takip ettiğini aktardı.

“BİLİMİN ÖNCÜLERİ, TÜRKİYE’DE BİLİM YAPMAYA ‘EVET’ DEDİ”

Varank, “2007’de Hükümetler Arası İklim Değişikliği” panelinde yer alıp, ekipçe Nobel barış Ödülü’nü almış tek profesörün de programa başvurduğunu kaydederek, “Bilimin öncüleri, Türkiye’de bilim yapmaya ‘evet’ dedi. Dünyanın en iyi araştırmacıları ülkemize taşınmaya karar verdi.” diye konuştu.

8 FARKLI ALANDA TEŞVİK VERİLİYOR

lider Araştırmacılar Programı, vatan dışından Türkiye’ye istikbal T.C. vatandaşlarının yanı sıra yabancı tebaalı araştırmacıları da kapsıyor. program ile araştırmacılara 8 değişik alanda teşvik veriliyor. Bu teşvikler; araştırmacının aylık hayat giderlerine baz alinarak burs, araştırma başlangıç paketi ödeneği, araştırma desteği, eş ve çocuklara baz alinarak aylık aile ödeneği, araştırmacı ekibinin oluşturulması desteği, ev sahibi kuruma aylık yönetim ve yönetimsel maliyetler ödeneği, araştırmacı ve bütün aile bireyleri amaciyla sağlık sigortası desteği, araştırmacı, eşi ve çocukları amaciyla yollar desteği olarak sıralanıyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir