Ahmet Ağaoğlu: “Yusuf’a 20 milyon Euro teklif geldi”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, takımın nihayet vaziyetinden istikbal sezonki hedeflere, türk mali yabancı kuralından, ulusal takıma civarindan Bir hayli konuda açıklamalarda bulundu.

“BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ TRABZONSPOR BU DEĞİL”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kadro darlığı ve sakat futbolcuların fazlalığından dolayı sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Sakatlıklar belli tek süre can sıktı. Kadro darlığı da bunun için ek edince tekrar de bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı yaşamış olduğumuz nokta kayıpları var. özellikle iki çok mühim mücadelede bunu yaşadık. Can sıkıcı olsa da ortada hakem hataları veyahut yanlışları diyelim, bizi çok ağırbaşlı tek noktaya getirdi. Averajla 2. sırada girdiğimiz 2. yarıda 6’ncı sıraya civarindan düştük. toy tek kadro yapımız olmasına karşın kadronun kırılgan olmadığını gördük. Şu anda 4’üncü durumdayız. hatri sayilir büyüklükte tek ihtimalle, tek aksilik olmazsa ve şanssız sakatlıkları yaşamazsak ligi 2’nci ile 4’üncü sıra arasında tek yerde bitireceğiz. nihayet 6 yila baktığınız vakit bu muvaffakiyet olarak düşünülebilir veyahut değerlendirilebilir ama başarısızlığın tek tık üstü bana göre Katiyen muvaffakiyet değildir. Yalnızca başarısızlığın tek tık üstüne çıktık, Trabzonspor bu değil. Bizim hedeflediğimiz ve düşündüğümüz Trabzonspor bu değil. Gelecekte camianın beğenisine sunacağımız veyahut bütün camianın kabullenerek ‘işte benim Trabzonspor’um’ diyeceği tek Trabzonspor değil ancak, bu onun başlangıcı” ifadelerini kullandı.

“FIFA’DA 14-15 DOSYAMIZ dahada VAR”

Takımın içinde bulunduğu vaziyetten dolayı tasima yapan değil, oyuncu üreten tek sistemi desteklediklerine vurgu yapan Ağaoğlu, “Biz bu erken bulunduğumuz konuma tasima yaparak değil, oyuncu göndererek geldik, bunun da çok iyi analiz edilmesi lazım. Kadroyu daraltarak geldik, tasima yaparak veyahut kadroyu şişirerek değil. tasima yasağı dönem arasını kapsıyordu. FIFA’da sırada bekleyen 18 dosya vardı, 3’ünü temizledik, 14-15 dosyamız dahada var. Şu vakit itibariyle yaz döneminde almış olduğumuz tasima yasağı yok. Dolayısıyla şu anda gündemde öyle tek şey yok” dedi.

“TRABZONSPOR, AJAX MODELİNİ seneler ÖNCE UYGULADI”

Trabzonspor’un ekibinde bulunan toy oyuncuların hatri sayilir büyüklükte değerler olduğunu belirten Ağaoğlu, “Ligin nihayet haftalarına doğru toy oyuncularımızla vermiş olduğumuz ugras hemide altyapıdaki oyuncuları yüreklendirdi, ayni vakitte da camiadan sempati topladı. Bunlar aynı zamanda ülkede taraflı tarafsız herkesin Trabzonspor’a değişik tek gözle sempati ile bakmasını sağladı. mesele Galatasaray maçında üç nokta kaybettik ama Arda benzeri 17 yaşında, evvel 11’de 52 bin Galatasaray seyircisi önünde maça çıkan tek oyuncuyu kazandık. aynı zamanda Arda ile birlikte Trabzonspor’a ve Trabzonspor’un düşünce yapısına memleket genelinde sempati oluştu, bu durum kazanç ile pulla satın alabileceğiniz tek şey değil ama olması gereken, yapılması koşul olan şeylerdi. Bana göre Türk futbolunda 2. devrim olarak nitelendirilecek var olan Trabzonspor, Zati Ajax modelini Benfica modelini yıllar evvel uyguladı. Trabzonspor’un 2’nci Lig’den 1’inci Lig’e çıkışı ve arka arda gelen şampiyonluklar bu sistemin neticesinde elde edilen başarılardır. Zati Galatasaray-Benfica mücadeleninden evvel Bir takım haberleri Sahiden tebessüm ederek okudum, Benfica 5 eksikle geliyor… Benfica nasıl 5 eksikle gelebilir, adamların Zati 80 futbolcusu var. mücadele oynandıktan sonra, ‘Benfica altyapısından yetiştiği 6 futbolcu ile kazandı’ denildi ve sanki dünyayı tertemiz keşfetmişiz. Benfica yıllardır bunu yapıyor. Ayrı olarak Benfica’da yaklasik olarak hiçbir futbolcu tek milyon avro benzeri tek kazanç almıyor, Benfica’da oynayan oyuncuların aldıkları paralar ortada. tek futbolcuya üç milyon Euro, 6 milyon avro benzeri uçuk paraları ödeyen bölgeler; Türkiye, Katar-Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin” diye konuştu.

“YUSUF’A 20 MİLYON EURO’LUK TEKLİF GELDİ”

Bordo mavili takımın iki toy yıldızı Abdülkadir Ömür ve Yusuf Yazıcı’ya Bir hayli öneri geldiğini belirten Ağaoğlu, “Zaman vakit Yusuf’a ve Abdülkadir’e teklifler geldi. Yusuf’a gelen öneri mesele geçen sene 14 milyon Euro’ydu. İspanya’dan geldi. dönem arasında da Yusuf amaciyla 20 milyon avro civarında da tek öneri aldık. İki takim arasında saklılık çerçevesinde yapılan görüşmeydi. 15 milyon Euro’nun üstü olarak düşünülecek teklifler Trabzonspor takimi tarafından ciddiye alınır. 20’li rakamların da telaffuz edildiği, ama ocakta ayında bizim de tasima yasağımızın olması hasebiyle ve iki oyuncumuza da çok ihtiyacımızın olduğu tek asama olduğundan dolayı çok ileriye gidemedik. Her ikisi amaciyla de Abdülkadir ile Yusuf’a yapılan teklifler yaklasik olarak aynı çerçevede, elbette şu da değil; birisi gelip ’15 milyon avro verdiği vakit biz bu oyuncularımızı oraya vereceğiz’, bu Katiyen bunun benzeri değerlendirilmemeli. Çok dahada fazlasını düşünüyoruz. Bu iki oyuncumuzun Trabzonspor altyapısı ve Trabzonspor amaciyla oyun model olduğunu düşünüyoruz. 15-20 milyon avro benzeri rakamları telaffuz edildiği vakit Bir takım spor yazarlarının özellikle de taraftarın belli tek kesiminin ‘bu sene vermeyelim 20’ye yila 30, 40, 50 milyon Euro…’ Başka bir deyişle şöyle tek şey söyleyelim, kuru iskemle üzerinde oturup vezir rüyası görmenin tek alemi yok, realist olmak lazım” şeklinde konuştu.

“ŞENOL GÜNEŞ ÇOK BAŞARILI OLACAK”

A ulusal Takım’ın tertemiz teknik patronu Şenol Güneş’in hatri sayilir büyüklükte başarılar elde edeceğine inandığını ifade eden Ağaoğlu, “Şenol Hoca ile ulusal takımın çok başarılı olacağına inanıyorum. Bu memleket dört adet ulusal takım çıkarır ve elindeki var futbolculardan hepsi de arzu eder Avrupa kupalarında olsun, arzu eder hayat Kupası Elemelerinde olsun başarılı neticeler alır. Yeter ki doğru tercihler ve doğru oyun sistemi olsun. Doğru seçenek ve doğru oyun sistemini de bu ülkenin kendisinin yetiştirdiği teknik direktörlerin dışındaki insanlarda aramak da yapılabilecek yanlışların en büyüğüydü. Yaptık 17 sene bedelini ödedik, tek sonraki sene çok değişik olacak” dedi.

“TRABZONSPOR ÖNÜMÜZDEKİ sene ŞAMPİYONLUK MÜCADELESİ VERECEK”

DHA’ya yaptığı açıklamada, tertemiz sezonda dahada iddialı tek takım olarak ligde yer alacaklarına değinen Ağaoğlu, “Biz üstüne koyarak gideceğimizin iletinini vermiştik, belli tek süre dahada değişik tek Trabzonspor ama her vakit amaciyla zirve yarışının içinde bulunan tek Trabzonspor olacak. Sistemin Tamamiyle oturabilmesi amaciyla ve o başarının sürdürülebilir olabilmesi amaciyla Sahiden belli tek süre dahada vakte gereksinim var. vakte gereksinim var derken tek sonraki senenin boşa gideceğini, zirve yarışını dışında kalacağımızı söylemiyorum, altını çizerek ifade edeyim. Bugünkü Trabzonspor’dan çok dahada değişik ugras eden tek Trabzonspor ve şampiyonluk yarışında şansı dahada çok var olan tek Trabzonspor seyredeceğiz. Şampiyonluğa gelince, biz bu sene şampiyonluk kelimesini ağzına alan tek erkek değilim, neticede realist olmak lazım. Sen şampiyon olacaksın da diğerleri ne olacak, seninle birlikte bu mücadeleyi veren 3-4 takım dahada var. ama şunu söyleyebilirim Trabzonspor tek sonraki sene şampiyonluk mücadelesi veren tek takım olacak” ifadelerini kullandı.

“EKUBAN’IN KATKI SAĞLAYACAĞINDAN EMİNDİM”

Ganalı futbolcu Caleb Ekuban’ın performansından hoşnut olduklarını da ifade eden Ağaoğlu, “Ekuban’ı oradan alan, kendisine kadroda yer bulamayan oyuncuyu alıp Trabzonspor’a getiren, parlatan ve Gana ulusal Takımı’na civarindan gönderen Trabzonspor. İlk ulusal maçında da erkek golünü attı. ‘Leeds United pişman, işte ne bileyim, Newcastle vay bendeniz neden almadım’ benzeri söylemler var. Geçmişi revize etme bahtımız yok, geçmişi revize etme bahtımız olsaydı bende çok değişik şeyler yapardım. Dolayısıyla Leeds pişmansa kendisinin hataları. kendisinin ellerindeki oyuncuyu göremedilerse onu gerektirdiği benzeri kullanamadılarsa onların problemi ama Ekuban gelmeden evvel bendeniz Trabzonspor’a çok hatri sayilir büyüklükte katkı sağlayacağından emindim. Zati o düşünce ile aldığımız tek oyuncu. Geldiği vakit çok ağırbaşlı eleştiriler oldu, onları da unutmadık. Çok karakterli tek futbolcu, Trabzonspor’a çok şeyler katacağına inandığımız tek oyuncu. Tam performansını alana yansıttığına da inanmıyorum, onla birlikte alakalı 31 Mayıs’a civarindan huzurlu vaktimiz var. O vakit geldiği vakit o iş de spontane hallolur” diye konuştu.

“EKUBAN’IN 31 MAYIS’A civarindan OPSİYONU BİZDE”

“Satın alma o Şimdi şöyle başlayalım Ekuban ne olacak? Ekuban’ın 31 Mayıs’a civarindan opsiyonu var, 25 Mayıs’a geldik de tek şey belli olmadı mı bu Sual soruluyor? dahada mart ayındayız. Ekuban ile 31 Mayıs’a civarindan Trabzonspor takimi opsiyonunu kullanma hakkına sahip. bendeniz bunun benzeri tek rahatlığın içerisindeyken, önümde çözmem koşul olan ağırbaşlı meseleler varken şimdi 31 Mayıs’ta kullanacağım tek opsiyonu bugünden kamuoyunda tartışılmasının gerekliliğini anlamış değilim. Aynı şekilde Ünal Hoca ile… sezonun sonuna civarindan sözleşmemiz var. Ünal Hoca çalışıyor. Hiç gitmeyecekmiş benzeri çalışıyor ama bu Türkiye’de oturmuş tek şey, eğer sözleşmesine 3-5 ay kala yenilenmezse konuşmalar oluyor. bendeniz tek senelik sözleşme yapmışım dahada onun 7 ayını kullanmışım. Geriye 5 ay var, sıkıntı nerede yani. O asama geldiği vakit mevzu konuşulacak ve karar verilecek. Üstelik tek taraflı tek karar değil, bakalım Ünal Hoca ne düşünüyor? Diyelim ki çok değişik tek kulüpten, dahada değişik tek öneri aldı…”

“BENİM BOĞUŞTUĞUM BORÇLARIN KAYNAĞI ecnebi FUTBOLCULAR VE MENAJERLERİ”

Ağaoğlu, türk mali ve yabancı kuralında türk mali oyuncunun dahada çok yabancı oyuncu ile ugras ederek gelişip vatan dışına tasima olduğu düşüncesini tenkit eden Ağaoğlu, “Yabancı transferlerde Ekuban ve Anthony örneği var. türk mali transferlerimizde de Yusuf ve Abdülkadir örnekleri bulunuyor. eğer o söylenen şey doğru olsaydı bu erken Avrupa’nın bütün liglerinde hayat civarindan İngiliz oyuncunun oynaması lazımdı. Dolayısıyla bu düşünceyi kaldırıp çöpe atalım. Çok kaliteli oyuncular mı geldi, gelen oyuncuların en çok yüzde 8 veyahut yüzde 10’u bana göre bu memleket futboluna katkı sağladı geriye var olan memleket ekonomisinin cari açığının ve kulüplerin borç yükünün artmasına neden oldular. Benim FIFA’daki bütün dosyalarım yabancı oyuncularla yabancı kulüplerle ve bunların menajerleriyle alakalı. Benim boğuştuğum bütün borçların kaynağı orası. cenup Kıbrıs’tan ardindan en ihtiyar yabancı futbolcu oynatan 2. ülkeyiz” dedi.

“YABANCI KONUSUNDA KENDİ KURALIMIZI İŞLETECEĞİZ”

Yabancı oyuncu kuralında Trabzonspor’un kendisinin örneğini uygulayacağını söyleyen Ağaoğlu, “İster 14 oyuncu, isterlerse 24 oyuncu deyin, biz yabancı oyuncu ile alakalı kendisinin kuralımızı işleteceğiz. Bizim tek sistemimiz var, biz sahada ugras eden 11 oyuncunun asgari 4-6’sının altyapıdan yetiştirdiğimiz oyunculardan oluşmasını ve bunları kariyeri, performansı, futbol zekası ve ahlakıyla Trabzonspor düşüncesiyle birleştiren ve o takımın yükünü taşıyabilecek tecrübeli, türk mali ve yabancı futbolcularla bütünleştirmek düşüncesindeyiz. Onun amaciyla kademeli olarak Trabzonspor olarak takımda 6-8 arasında yabancı oyuncu bulundurmak fikrimiz var ama siz hangi düşünceyi doğru buluyorsanız oy birliğiyle nasıl tek yabancı uygulaması sizler amaciyla uygunsa o bizim için, Trabzonspor amaciyla mesele teşkil etmez. Sizin 14 veyahut 20 yabancı ile oynadığınız yerde rekabete zarar veriyor veyahut adil tek rekabet oluşmuyor diye tek itiraz da getirmeyeceğiz dedim. Hangi sistemin doğru olduğunu tek sonraki 2-3 sene gösterecek. Bununla alakalı olarak biz kendisinin modelimizi kendimiz uygulayacağız. Yabancı futbolcuya nerede gereksinim duyarım? kendisinin oyuncularımdan performans alamadığım mevkiye çok dahada randımanlı olacağına inandığım yabancıyı tasima ederim. Yabancı arttığı amaciyla yurtdışına dahada çok Türk… Kaç adet Türk futbolcu satmışsın ya. 2, 3, 4, 5’inciyi say yok. Bu mu yani? bütün katkısı bu mu? Değil. eğer olsaydı yabancı sınırlamasının olmadığı İngiltere kendisinin oyuncularını satardı. Trabzonspor’un biz geldiğimiz vakit menajerlere var olan borcu bizden evvelki dönemde 70 milyon TL. Bu Trabzonspor’un senelik gelirinin yüzde 50’si. Bu mu Başka bir deyişle sistem. Bu mu yabancı transferinin memleket futboluna katkısı, kriter var mı yok. İsteyen istediği şekilde kullansın ama bizim tavrımız başından beridir bu konuyla alakali çok açık ve net” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir