Son dakika! Bedelli askerlik kaç tl oldu? Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili nihayet dakika resmi İzah geldi. Milli müdafaa Bakanı Akar, “(Yeni askerlik sistemi) hemide erbaş ve erler hemide bedelli olanlar tek ay esas eğitim yapacak. Bunun nihayetinde bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek” dedi. Bedelli askerliğin ücreti ne olacak? tertemiz Askerlik Sistemi nasıl olacak? İşte tertemiz askerlik sisteminin bütün detayları…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Modern, öngörülebilir, TSK’nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim. hemide erbaş ve erler hemide bedelli olanlar tek ay esas eğitim yapacak. Bunun nihayetinde bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek. tertemiz askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak”

Bedelli askerlik ücreti ne civarindan olacak?

Milli müdafaa Bakanı Akar, tertemiz askerlik sisteminin detaylarının bu erken ulusal müdafaa Bakanlığı web sayfasına konulacağını bildirdi. Bedelli askerlik ücreti bu erken itibariyle 31 bin 343 Lira ve her 6 ayda tek bu ücret artacak.

ZORUNLU ASKERLİK 6 AY’A İNECEK!

Lise mezunu gencimiz tek ay esas askerlik yapacak. İhtiyaçtan çok bedelli talebi olursa kura çekilecek. tek aylık eğitimin nihayetinde bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişlileri kesilecek. Lise mezunu gençlerimiz 6. aya civarindan askerlik yapacaklar bu süre zarfında aharçlık alacaklar. eğer istek ederlerse ve imtihanları geçerlerse tek altı aylık dahada askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. eğer tek sene nihayetinde başarılı olurlarsa şuurlu askerliğe ayni ritimde devam edebilecek.

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar tertemiz askerlik sistemini canlı yayında açıkladı! iş çok Okulu mezunlarımız iki ay temek askerlik eğitimi alacak bu müddette harçlık olacak. Yedek astsubaylığa geldiğimizde iş yüksekokulu mezunlarımız yedek astsubay olacaklar. ‘Mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğinize ayni ritimde devam edin, bunun tek karşılığı var’ diyoruz. Burada kendisi kendilerini yedek astsubay olarak istihdam ediyoruz. ardindan kıtalara gittiğinde 10 ay aylık alacak. derhal peşinden isterse ve durum ve koşulları sağlarsa askerde ayni ritimde devam edebilecekler.

Lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. iki ay esas ve derslik eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve dahada ardindan terhis olacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve gereksinim vaziyetine göre.

Diyelim ki lisans ve lisans üstü kadrolar doldu, isterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler. Bu lisans ve lisans üzeri, iş çok okulu bitiren arkadaşlarımız isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler.

İsteyenlere ise askerliği tanıyarak ve isteyerek biz subay astsubay kitlesinin oluşmasını sağlayacak. bu erken detayları ulusal müdafaa Bakanlığı’nın sitesine koyacağız. Bu yaptığımız tek çalışma, bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulacak. aylık ve harçlık amaciyla rakamlar subay maaşlarıyla Tamamiyle orantılı olacak.

İşte tertemiz askerlik sisteminde nihayet durum!

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar’ın izahlarının derhal peşinden tertemiz askerlik sistemine ait detaylar alana çıktı. tertemiz askerlik sistemi ne vakit çıkacak tertemiz askerlik sistemi nasıl olacak işte bütün detayları Ahaber ankara havadis koordinatörü Fatih Atik anlattı.

Zorunlu askerlik hizmeti süresi 12 aydan 6 aya inecek. Lise mezunu olanlar veyahut dagha az tek eğitime sahip olanlar tek aylık esas eğitimi aldıktan ardindan 5 ay kıtada görev yapacak bunun nihayetinde erlere ‘Kalmak arzu eder misiniz?’ diye sorulacak. Sınavlardan geçen erler kriterleri sağladıkları halde astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylar tespit edecek şartlardan ardindan subay olabilecek.

BEDELLİ ASKERLİK SİSTEMİ

Düzenleme yasalaşırsa bedelli askerlik devamlı vaziyete gelecek. Bedeli dönemin şartlarına göre şekillenecek.

Bedelli askerlik ne civarindan olacak?

Bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 Lira oldu. Ücret 6 ayda tek artacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir