Sevgililer Günü’nde 2,5 Milyar TL Kartlı Ödeme Yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 14 Şubat Sevgililer Günü’ne ait kartlı tediye verilerini açıkladı. bunun için göre nihayet beş senelik bilgilere bakıldığında 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapılan kartlı ödemelerde toplaminda kartlı ödemeler büyümesine paralel büyüme gerçekleşti. Bu sene tekrar kartlı ödemelere paralel büyüme yaşanırken, 14 Şubat bugünü takriben 2,5 milyar Lira kartlı tediye yapıldı. nihayet beş senede 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapılan kartlı ödemeler sırasıyla 1,3 milyar TL, tek milyar TL, 1,9 milyar TL, 2,2 milyar Lira ve 2,5 milyar Lira oldu.

EN ÇOK KUYUMCUDA HARCANDI

2019 senesi Sevgililer Günü’nü kapsayan 8-14 Şubat haftasında kartlarla yapılan ödemelerde, ayın tek evvelki haftasına göre yüzde 57 artışla kuyumculuk en çok artış gösteren sektör oldu. Yüzde 13 artışla elektronik eşya ve yüzde 6 artışla sağlık ürünleri/kozmetik sektörü, kuyumculuk piyasasinin derhal peşinden en çok artış gösteren başka sektörler arasında yer aldı.

Bu üç sektörde yapılan vasati kartlı tediye meblağı ise kuyumculuk sektöründe 798 TL, elektronik eşya sektöründe 377 Lira ve sağlık ürünleri/kozmetik sektöründe 132 Lira oldu. 14 Şubat özelinde ise en çok kartlı ödemenin saat 18.00-19.00 arasında gerçekleştiği görüldü.

HER dört Lira KARTLI ÖDEMENİN tek TL’Sİ İNTERNETTEN GERÇEKLEŞTİ

8-14 Şubat haftasında en çok artış görülen kuyumculuk, elektronik eşya ve sağlık ürünleri/kozmetik sektörlerinde yapılan kartlı tediye tutarının yüzde 24’ünün webten yapıldığı görüldü. geçen sene aynı döneminde yüzde 19 var olan bu nispet dikkate alındığında, bu sene armağan alımlarında webten ödemeler dahada çok seçenek edildi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir