Moda Devi Burberry İntihar Çağrışımlı Tasarımı İçin Özür Diledi

Moda Haftası’ndaki tek defilede sergilenen ve intihar çağrışımı yaptığı öne sürülen kıyafet amaciyla özür diledi.

Şirket CEO’su Marco Gobbetti, Liz Kennedy isimli mankenin “İntihar moda olamaz” diyerek Instagram’da paylaştığı mesajdan ardindan başlayan tartışmalar üzerine, bu tasarımı sonbahar-kış koleksiyonlarından kaldırdıklarını açıkladı.

Burberry’nin Yaratıcı Direktörü Riccardo Tisci de, eş tek özür iletisi yayımlayarak “Tasarım gerçekte denizcilik temasından esinleniyor ama duygulu davranmadığımızı anlıyorum” dedi.

“BÖYLE AÇIK BİR ÇAĞRIŞIM ne türlü GÖRÜLMEZ”

Manken Liz Kennedy, Burberry ve Tisci’ye hitaben yazdığı mesajında şöyle dedi:

“(Bu tasarım) ne göz alıcı ne de değişik tek çizgiye sahip. Podyuma, boynunda ilmek var olan tek mankenin çıkarılmasına nasıl destur verebilirsiniz? Burberry benzeri hatri sayilir büyüklükte tek marka bunun benzeri açık tek çağrışımı nasıl göremez? Tasarımı görür görmez, soyunma odasını terk ettim çünkü, ailemde tek intiharın yaşandığı günlere döndüm.”

Kennedy ayrıca, sweatshirt’ün linç çağrışımı yaptığını da belirtti.

GUCCİ’NİN kara SURAT MASKESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Tisci’nin tasarımı var olan sweatshirt, gençlere baz alinarak “Bora” isimli koleksiyonun tek parçası.

İtalyan-Fransız moda devi Gucci de iki hafta evvel siyahları aşağılamak amaciyla kullanılan “kara surat” maskesi çağrışımı yapan tek kazak modelini, ırkçılık eleştirileri sonrası özür dileyerek piyasadan çekmek zorunda kalmıştı.

Aralık’ta İtalyan moda hanesi Prada da kara surat tasvirine benzetilen Bir takım tasarımlarını art çekmişti. Prada, “Pradamalia” aksesuar serisinde bulunan ve 550 dolara satılan maymun figürü hasebiyle boykot çağrılarına maruz kalmıştı.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir